BLOG

KREATÍVNA PRODUKTOVÁ FOTOGRAFIA – Tutoriál - 2. časť

V prvej časti som Vám ukázal ako som nafotil jednotlivé fotky potrebné na vytvorenie reklamnej / produktovej fotografie resp. foto kompozitu. V druhej časti sa presunieme z ateliéru späť k počítaču a celý proces prebehne v prostredí Photoshopu.

Začnem tým, čím som v predošlej časti skončil t.j. retušovaním a maskovaním samotných produktov.
Po vyvolaní RAW-ov som najprv použil nástroj pero na vymaskovanie  / vyrezanie produktov z pozadia. Tie som následne zbavil všetkých nechcených odleskov, prachových častíc a všetkého čo by mohlo kaziť dojem peknej čistej produktovej fotky. Na to som použil techniku Frequency Separation 2.0.

V ďalšej časti video tutoriálu som začal pracovať na samotnom kompozitingu. Nafoteného materiálu som mal dosť, stačilo iba vybrať iba tie správne zdrojové fotky, vyvolať RAW-y cez Adobe CammeraRaw a začať sa hrať vo Photoshope. Po úvodnej nudnejšej časti, kde som retušoval a maskoval produkty, je táto ďalšia časť už iba čistá zábava.

Najprv som začal s výberom fotky so samotnými produktmi. Tá mi mala poslúžiť ako vodidlo v ďalšej práci.

Hneď potom som z niekoľkých fotiek vyskladal pozadie samotného kompozitu. Sústredil som sa na peknú vodnú hladinu a bublinky. Samotné fľaše ma zatiaľ nezaujímali.

Do pripraveného pozadia som podľa obrázka č. 2 vložil vyretušované fotky produktov. Aby bol kompozit čo najrealistickejší, musel som upraviť hladinu tekutín v oboch fľaštičkách tak aby bola vodorovná.

Aby som dosiahol správny efekt toho, že fľaštičky patria do pozadia, musel som niektoré časti produktov prekryť bublinkami – využívam na to maskovacie techniky. V tomto prípade som masky s bublinkami vytvoril pomocou kanálov. Hľadal som kanál s najväčším kontrastom medzi bublinkami a pozadím.

Pomocou techniky Frequency separation 2.0 som doplnil chýbajúce pozadie a tiež som celú fotku vyčistil a zjednotil. Pridal som ešte nejaké bublinky a celý proces foto kompozitingu – teda samotného skladania som uzavrel.

Ostala predo mnou posledná časť práce a tu mám zo všetkého najradšej. Farebné tónovanie, zvýraznenie jednotlivých častí vizuálu, vytiahnutie detailov vodnej hladiny, stmavenie nepodstatných častí fotky a naopak zosvetlenie toho čo je dôležité. Najprv som použil  nedeštrukčné metódy pomocou vrstiev úprav ako sú krivky alebo ColorLookup table. Na záver som použil osvedčené pluginy Nik Color effect pro a Exposure 5.

Všetky vyššie spomínané kroky a úpravy si pozrite vo videu. Ak vás niečo zaujalo, a chceli by ste sa dozvedieť viac, alebo naopak niečomu ste neporozumeli a potrebovali by ste vysvetliť – pokojne ma kontaktujte. Rád Vás stretnem na niektorom z mojich workshopov. Ak preferujete individuálnejší prístup, viem Vám pripraviť súkromný kurz photoshopu alebo fotenia podľa Vašich požiadaviek a na mieru.

Ísť späť

© 2020 Všetky práva vyhradené ORGHM s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti ORGHM s.r.o. Viac informácií