BLOG

KREATÍVNA PRODUKTOVÁ FOTOGRAFIA – Tutoriál - 1. časť

V tomto tutoriáli Vás nechám nahliadnuť do procesu tvorby foto kompozitu so zameraním na kreatívnu produktovú fotografiu. Skôr než som sa začal naplno venovať  produktovej a reklamnej fotografii som od roku 2000 pracoval ako grafik. Takže v mojom prípade bol najprv photoshop a až potom fotoaparát.

To sa zrejme podpísalo na mojom ďalšom smerovaní, pretože ak mám za úlohu spraviť nejakú kreatívnu fotku, zväčša to skončí pri foto kompozitingu.

Reklamná a produktová fotografia fľaša

Čo to vlastne ten foto kompozit je?
Je to fotografia, ktorá je zložená z viacerých fotiek, väčšinou zmontovaných dokopy vo photoshope.

Ako taký foto kompozit vzniká?
Jedno viem isto, vzniká podstatne dlhšie ako odfotenie jedného záberu. Veľmi dôležité je si konkrétny vizuál, ktorý chceme dosiahnuť v závere rozložiť alebo rozdeliť na jednotlivé časti. Pripraviť sa na samotné fotenie, veľa krát sa stáva, že na dosiahnutie koncového efektu sú potrebné rôzne prípravky, ktoré nám umožnia umiestniť / zavesiť / prilepiť alebo inak zafixovať fotený produkt v určitej polohe.  Dôležité je aby sa fotoaparát alebo produkt počas fotenia nepohli – preto je nevyhnutné fotiť zo statívu. Na odpaľovanie odporúčam použiť diaľkovú spúšť alebo fotiť priamo do počítača (Adobe Lightroom, Capture One ...). Základ je aby sme sa fotoaparátu dotýkali čo najmenej a vyhli sa tak mikro posunom medzi jednotlivými fotkami. Ďalšou dôležitou vecou je svetlo – to by malo byť rovnaké počas celého procesu fotenia.

Aký zmysel majú foto kompozity?
V prvom rade je 100% kontrola nad všetkými prvkami foto kompozitu – nenechávame nič na náhodu.
Ak mám nejakú určitú predstavu v hlave, tak pri fotení jednotlivých častí skladačky postupujem tak, že ich fotím dovtedy, kým sa mi nepodarí zachytiť to čo tak veľmi chcem. Ďalšou výhodou tejto techniky je to, že viete vytvoriť takú fotografiu, ktorá by sa inak nedala odfotiť priamo, alebo by to bolo veľmi náročné, komplikované alebo príliš drahé na realizáciu.
Posledná výhoda je tá, že sa tomu nevenuje každý, takže ak chcete vytŕčať z davu fotografov, nerobte veci tak ako ich robí každý okolo. Samozrejme ma to aj tienisté stránky, tento spôsob je časovo náročnejší na realizáciu a vyžaduje to silnú dávku trpezlivosti. Takže, ak nie ste dostatočne trpezlivý, radšej sa do toho ani nepúšťajte.

A aby som nezabudol, vyžaduje si to aj určitú úroveň ovládania photoshopu. To ako problem až tak nevidím, pretože ja som vo Photoshope ako doma a dobra správa je tá, že to viem naučiť aj vás. Ak by ste sa chceli posunuť o hodný kus vpred pri úpravovaní vašich fotiek, kľudne ma kontaktujte a dohodneme si individuálny kurz zameraný presne na to, čo sa chcete naučiť. Je úplne jedno či fotíte portréty, svadby, produkty alebo krajinky, individuálny kurz je vhodný pre každého kto chce viac preniknúť do tajov Photoshopu a posunúť tak svoju prácu o niekoľko úrovní nahor.

Dosť bolo slov, nech sa páči pozrite si video ako som sa popasoval s fotenim v akváriu a samozrejme sa možte tešiť na druhú časť, kde vám ukážem ako sa všetko čo som nafotil zmontuje do jedného celku.

Ísť späť

© 2020 Všetky práva vyhradené ORGHM s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti ORGHM s.r.o. Viac informácií