BLOG

PRAX: PRODUKTOVÉ FOTOGRAFIE PRE E-SHOP ČASŤ 2.

V tomto blogu by som Vás chcel previesť celým procesom produktového fotenia pre e-shop.
Oslovila ma novovzniknutá kozmetická značka, ktorá potrebovala pred spustením svojich marketingových aktivít nafotiť celé portfólio produktov, ktoré vyrábajú a chcú predávať.

Hneď od začiatku mi moja intuícia vravela, že táto spolupráca bude výborná a tak to aj bolo. Za značkou stojí mladý španielsko-slovenský manželsky pár. Majú bohaté skúsenosti vo svojom odbore z domu aj zo zahraničia a ako sa hovorí, pozerajú sa na veci inak. Ako uvádzajú vo svojom príbehu, celý koncept značky je postavený na 3 základných pilieroch - Láska pre miestnu prírodu - Vášeň pre hotelierstvo - Viera v udržateľný životný štýl.

Poďme sa teda pozrieť ako také fotenie prebiehalo. Najprv by som rád poznamenal, že celé fotenie som rozdelil do 2 častí. Prvá časť tzv. povinná jazda – nafotenie produktov samostatne pre potreby e-shopu. Druhá časť – a na túto som sa tešil najviac – nafotenie série 5 vizuálov, ktoré by vedeli použiť na svojom webe a tiež v rôznych marketingových aktivitách či na internete alebo v tlačovej podobe. Musím poznamenať, že klient mi dal pri fotení „voľnú ruku“, čo mám najradšej, pretože okrem samotného fotenia, ktoré mám veľmi rád ma tak isto baví vymýšľanie kreatívnych konceptov.

Portfólio značky tvorí 34 produktov, ktoré mali byť nafotene na bielom pozadí. Materiál obalov tvorí asi z 90% sklo – teda lesklý povrch. Tomu som musel prispôsobiť nasvietenie produktov. Pri sklenených obaloch alebo fľašiach je dôležité, aby bol pri fotení kladený dôraz na tvar fľaše a na samotný materiál.  Pri fotení som použil 3 zábleskové svetlá. Jedno svetlo bolo vždy namierené na pozadie, ďalšie 2 boli po stranách fotených produktov.

Reklamná a produktová fotografia fľaša

Na tomto obrázku môžete vidieť ako vyzerali fotky produktov priamo po odfotení bez akýchkoľvek úprav.  Na ľavej strane produktov vidíme svetelný prechod. Ten má na jednej strane ostrú hranu a na strane druhej ide dostratena. Táto technika svietenia má za úlohu vyvolať pocit, že produkt je po obvode okrúhly – dáva fotke výrobku objem. Na pravej strane je svietenie nastavené tak aby nám svetlo na produkte vytvorilo tenkú ostrú linku – to zas evokuje to, že fotený objekt je lesklý.

Reklamná a produktová fotografia fľaša

V ďalšom kroku som všetky nafotené produkty vyrovnal a orezal – vymaskoval – skrátka odstranil som pôvodné pozadie a nahradil ho čisto bielou farbou. Odstránenie pozadia nie je nevyhnutný krok, biela farba pozadia sa dá úplne jednoducho dosiahnuť priamo pri fotení tak, že na pozadie dám viac svetla. Produkty som orezával po vzájomnej dohode s klientom, ktorý mal v pláne s fotkami ďalej pracovať a umiestňovať ich ma iné ako biele pozadie.

Reklamná a produktová fotografia fľaša

Pripravené fotky som mohol začať retušovať. Odstránil som prach, ktorému sa nedá vyhnúť. Tiež som vyčistil povrch produktov od nežiaducich odleskov a rôznych rušivých prvkov. Zvýraznil som logo a názov produktov. Spravil farebné úpravy a fotky dodatočne priostril.

Reklamná a produktová fotografia fľaša

V záverečnom kroku som pod každý produkt doplnil jeho zrkadlový odlesk, ktorý vyvoláva dojem, že produkt je položený na nejakom lesklom povrchu. Pri každom produktovom fotení pre eshop sa snažím aby na finálnej fotke bol zrkadlový odraz produktu alebo jeho prirodzený tieň, ktorý vrhá fotený výrobok na podložku na ktorej sa fotí. Je to z toho dôvodu, že potom produkt pôsobí, že je niekde pevne položený a nevznáša sa vo vzduchu. Práve takýto malý detail dokáže spraviť s fotkou hotový zázrak a odlíši tak prácu profesionála od amatéra, ktorí sa nad takými to vecami veľa krát ani nepozastavujú.

Vyššie spomenutý postup som aplikoval na celú produktovú radu. Takto upravené fotografie som zmenšil na veľkosť vhodnú na web a poslal klientovi.

Po nafotení povinnej jazdy prišli na rad kreatívne fotky. Na túto časť som sa tešil najviac, pretože sa pri nej môžem realizovať na plno. Po dohode s klientom sme vybrali 5 druhov produktov, ktoré chceli nafotiť kreatívne. Každému produktu som vymyslel inú kompozíciu a celkový styling. Vychádzal som z toho, na čo je daný produkt určený resp. čo vo mne daný produkt evokuje. Tomu som následne prispôsobil jednotlivé scény, rekvizity a svietenie. Použil som vodu, sadru, olej, kamene, drevo, papradie.

Pozrite sa na to ako som dané kreatívne fotky zrealizoval.

Reklamná a produktová fotografia fľaša
Reklamná a produktová fotografia fľaša
Reklamná a produktová fotografia peeling
Reklamná a produktová fotografia fľaša
Reklamná a produktová fotografia sviečka

Pri všetkých kreatívnych foteniach sa na fotku pozerám tak, aby som s ňou neuspokojil iba klienta, ale hlavne s ňou musím byť spokojný aj ja. Keďže sa často zapájam do rôznych medzinárodných fotografických súťaží, musia byť moje fotky konkurencie schopné nielen na Slovensku ale aj vo svete.

Na to či sa mi to podarilo v tomto prípade alebo nie si urobte názor sami.

Ísť späť

© 2020 Všetky práva vyhradené ORGHM s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti ORGHM s.r.o. Viac informácií