BLOG

PRODUKTOVÉ FOTOGRAFIE PRE E-SHOP ČASŤ 1.

Dostali sme sa do doby, keď sa čím ďalej tým viac obchoduje na internete. Ľudia sú čoraz viac pohodlnejší a nakupovanie priamo doma z gauča sa teší veľkej obľube. Dôkazom toho je aj množstvo e-shopov, ktorých počet neklesá, práve naopak. Nové a nové e-shopy pribúdajú ako huby po daždi.

Keďže obchodujete na internete, kde si zákazník nemôže tovar prezrieť zblízka, kvalitné fotografie ponúkaného tovaru rozhodujú v podstatnej miere o tom, či si zákazník tovar kúpi alebo nie. Čím kvalitnejšie a presnejšie zobrazenie tovaru klientom ponúknete, tým viac zvýšite šancu, že si tovar skutočne zakúpi.

Čo sa týka predaja tovaru na internete – rozdelil by som to do dvoch skupín.
1, E-shopy predávajúce tovar, ktorý vyrobil niekto iný.
2, E-shopy, ako predajný kanál výrobcov / producentov tovarov.
Prvá skupina e-shopov to môže mať na prvý pohľad ľahšie, z toho pohľadu, že produktové fotografie dostanú od výrobcu alebo distribútora tovaru. Druhá skupina si to čo vyrobí a chce predať, musí aj sama nafotiť.

Predstavte si modelovú situáciu, že ste zákazník a práve sa chystáte niečo kúpiť. Spravili ste si prieskum a zistili ste, že tovar ktorý chcete predáva 5 eshopov. Z týchto piatich sa do ďalšieho kola dostali 2, ktoré mali najvýhodnejšiu cenu – v našej situácií bude cena v oboch internetových obchodoch rovnaká, dopravu zadarmo a perfektný pozáručný servis. Teraz prichádza dilema, z ktorého obchodu si tovar kúpite. V tomto okamihu už namiesto rácia budú rozhodovať emócie.
Vzhľad eshopu, orientácia sa na stránke a jej prehľadnosť, zvučnosť mena eshopu poprípade referencie od spokojných alebo nespokojných zákazníkov no a v neposlednom rade aj fotografie produktov. Ako som už vyššie spomínal, produktové fotografie sú jediná možnosť ako vidieť produkt, ktorý chceme kúpiť pred tým než ho vložíme do nákupného košíka. Ak bude ten istý produkt nafotený krajšie v eshope A než v eshope B, je jasné, že naše emócie zo super vyzerajúceho produktu budú v prospech obchodu A a tým pádom aj uskutočnenie nákupu bude v prospech tohto obchodu.
Jasné ako facka, však?

Mohol by som sa s Vami podeliť o svoje skúsenosti, ale obávam sa že by to skĺzlo do osobnej roviny a to by nebolo veľmi profesionálne. V krátkosti som chcel povedať, že tak ako je predaj tovaru biznisom pre eshop, tak je aj fotenie biznisom pre produktového fotografa. Najviac má trápi mentalita niektorých ľudí, ktorí sa na produktové fotky pozerajú ako na nutné zlo. Keď sa už rozhodnú pre fotenie, nech je čo najlacnejšie. Mrzí ma fakt, že veľa predajcov sa nepozerá na produktové fotky ako na investíciu do podnikania ale ako na nepríjemné výdavky. Neuvedomujú si, koľko práce je za jednou super vyzerajúcou fotografiou. Veľa krát sa stane, že sú to hodiny a hodiny práce. Niektoré produkty sa fotia ľahšie, iné napr. šperky alebo lesklé povrchy sú na fotenie náročnejšie. Úlohou produktového fotografa je prispôsobiť priebeh fotenia a najmä svietenie danému produktu, tak aby bolo na prvý pohľad jasné z čoho je daný produkt vyrobený, akú ma štruktúru a aby vynikli jeho charakteristické vlastnosti. Ďalšia nezanedbateľná časť a väčšinou aj časovo náročná je samotná úprava fotiek. Odstránenie drobného prachu alebo škrabancov je často krát hodinárska práca.

V ďalšom blogu zameranom na fotenie pre eshopy Vás prevediem konkrétnym zadaním a celým postupom ako som realizoval fotenie pre novú slovenskú kozmetickú značku.

Do čítania priatelia...

Ísť späť

© 2020 Všetky práva vyhradené ORGHM s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti ORGHM s.r.o. Viac informácií