BLOG

ZO ZÁKULISIA: BISCUIT GALAXY- FOTENIE PRODUKTOVEJ/REKLAMNEJ FOTOGRAFIE

V tomto blogu sa pozrieme na to ako vznikajú galaxie :-)
Nebojte sa, nebude to mať nič spoločné s astronómiou a nebudeme potrebovať ani ďalekohľad.

Nápad na túto produktovú fotografiu som dostal v období, keď som si dosť často dával na raňajky jogurt a sušienky. Všetci to poznáme, sušienky bývajú krehké a krušia sa. A práve tieto vlastnosti ma inšpirovali k tomu, že čo keby jedna taká vybuchla a ja by som práve v tom najlepšom momente stlačil spúšť fotoaparátu.


Ok, takže hrubá predstava v hlave by bola, teraz už len to všetko zrealizovať. Keďže väčšina mojich produktových alebo reklamných fotografií vzniká u mňa doma, použitie akejkoľvek trhaviny neprichádzalo do úvahy. Musel som si celú víziu doslova rozkúskovať a ísť na to trochu inak. Niekto si rád svoje vízie pred zrealizovaním nakreslí, ja mám však dobrú predstavivosť a viem si výsledok vizualizovať v hlave.

PRÍPRAVA

Celú sušienku som nalámal na menšie kúsky s tým, že každý kúsok budem fotiť samostatne. Zatiaľ je to všetko jednoduché. Prvá výzva ma čakala hneď na začiatku. Ako dostať sušienku do vzduchu. Myslel som si, že ju prilepím priesvitnou lepiacou páskou na tenký drôtik. Nie, to nefungovalo – keďže na povrchu sušienky je veľmi veľa drobných omrviniek, lepiaca páska vôbec nechcela plniť svoj účel. Preto som si z tenkého drôtu spravil také niečo ako hniezdo na jednom konci a druhý koniec som zapichol do piafloru. Je to taký zelený kváder, ktorý dostať kúpiť v každom kvetinárstve a používa sa na aranžovanie kvetov.

SVIETENIE

Pri fotení jednotlivých častí skladačky som použil 2 zábleskové svetlá značky Fomei – Digitalis PRO  S400 DC. Sú to záblesky so vstavaným akumulátorom, takže nám odpadá starosť s predlžovačkami. Hlavné svetlo som umiestnil za fotený objekt zozadu, cca 45 stupňov od fotoaparátu na pravo. Na svetle som mal nasadený reflektor s voštinovou mriežkou (honeycomb grid). Toto svetlo mi na produktoch spravilo peknú obrysovú linku. Ďalšie svetlo som pridal dopredu pred object, na ľavo od fotoaparátu – tiež asi 45 stupňov. Na záblesk som nasadil veľký softbox. Jeho úlohou bolo presvetliť všetky tmavé časti fotografie.

Reklamná a produktová fotografia proces tvorby

FOTENIE

Takto pripravený som začal fotiť jednotlivé kúsky. Fotoaparát som mal nastavený na manuálny režim, ISO 100, aby boli jednotlivé fotky čo najostrejšie tak som nastavil clonu f22 a čas som dal 1/125 sekundy. Aj napriek vysokému clonovému číslu som sa nevyhol tomu, že fotka bola mimo miesta zaostrenia trochu rozmazaná. Preto som musel fotiť jednotlive kúsky na niekoľko záberov, kde pri každej fotke som ostril na iné miesto. Týmto spôsobom som mal z každého kúska sušienky niekoľko záberov, ktoré som následne spojil vo photoshope a výsledok bola jedna fotka, ktorá bola ostrá ako v predu tak aj vzadu. Táto technika sa volá Focus Stacking.

Reklamná a produktová fotografia

POSTPROCES

Všetky fotky, ktoré robím fotím do formátu raw. Inú možnosť si ani nepripúšťam a odporúčam to aj všetkým fotografom, ktorý to zatiaľ z neznámeho dôvodu takto nerobia. RAW je v podstate surový formát, ktorý je určený na ďalšie spracovanie a poskytuje veľmi veľa možností ako z fotky vytiahnuť maximálny potenciál.

Reklamná a produktová fotografia keks

Na ľavo je raw priamo z fotoaparátu bez úprav, na pravej strane je raw po vyvolaní.

Pri úprave jednotlivých RAW záberov som, pri prvej fotke spravil všetky potrebné nastavenia tak aby som bol spokojný. Kedže sa počas fotenia nemenilo svetlo, ani nastavenia fotoaparátu, všetky ostatné zábery som dal automaticky zosynchronizovať s prvou fotkou. Takto som mal istotu, že jednotlivé časti skladačky budú rovnako pripravené na ďalšiu prácu.

Reklamná a produktová fotografia keks

Presne tak isto som postupoval aj pri fotení ovocia, to isté svetlo, tá istá úprava RAW-u.

Reklamná a produktová fotografia ovocie

Keď už som mal nafotený všetok materiál, mohol som sa pustiť do pre mňa najnudnejšej časti práce. Všetky fotky som potreboval zbaviť pozadia. Na to používam nástroj pero vo photoshope. Dá sa to aj inými spôsobmi, ale mne to pero najviac vyhovuje. Je to síce zdĺhavý a monotónny proces, ale na druhej strane mám úplnu kontrolu nad tým čo robím. Okrem zbavenia sa pozadia som musel odstrániť aj drôt resp špendlík a vyretušovať nedostatky.

Začína zábavná časť. Postupne som si do nového dokumentu naukladal jednotlivé časti sušienky. Všetko som fotil s čiernym pozadím a aj novému dokumentu som dal čierne pozadie.

Reklamná a produktová fotografia keks

Sušienka sa už vznáša vo vzduchu, je čas pridať ovocie. Aby to vyzeralo realistickejšie, musel som dokresliť tieniky, ktoré vrhá ovocie na sušienky, alebo na niektorých miestach naopak. Tieniky ktoré vrhajú kúsky sušienky na ovocie.

Reklamná a produktová fotografia keks

Takto vytvorený základ som potreboval prebrať k životu. Chcelo to nejaké efekty. Nafotil som si niekoľko extra záberov omrviniek – väčších, menších aby bolo z čoho vyberať neskôr. Toto fotenie bolo veľmi jednoduché. Na čierny papier som nadrobil sušienku a fotil som to kolmo z hora. Keďže tam bol veľký kontrast  medzi omrvinkami a papierom – vymaskovanie (odstránenie pozadia) bolo veľmi jednoduché. V skratke – použil som kanál s najväčším kontrastom (možem tento spôsob vysvetliť v nejakom ďalšom blogu).

Reklamná a produktová fotografia keks

Prvú časť omrviniek som umiestnil do vrstvy za hlavnú kompozíciu.

Reklamná a produktová fotografia keks

Ďalšie menšie čiastočky som dal do vrstvy pred hlavnú kompozíciu. Týmto spôsobom som fotke dodal väčšiu plasticitu.

Reklamná a produktová fotografia keks

Ako ďalší efekt som použil dym. Presne ako v predošlom kroku. Časť dymu išla do zadu za hlavnú kompozíciu.

Reklamná a produktová fotografia keks

A ďalšia časť pred hlavnú kompozíciu. Dym sa dá použiť reálny, nafotený na čiernom pozadí, alebo sa dá nakresliť pomocou štetcov vo photoshope.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Na záver som spravil jemný grading, pridal kontrast a doostril celú fotku. Takto pripravená produktová fotografia mohla ísť rovno do portfólia a do tlače. Taktiež som túto fotku prihlásil do súťaže World Photographic Cup 2018 – dostal som sa s ňou do finálovej desiatky. Ako najlepšie hodnotená reklamná fotka z pomedzi všetkých slovákov mi priniesla tzv. Nations Award a v celkovom hodnotení som získal 6. miesto v kategórií commercial photography/reklamná fotografia.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Ísť späť

© 2020 Všetky práva vyhradené ORGHM s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti ORGHM s.r.o. Viac informácií