BLOG

ZO ZÁKULISIA: KEĎ V AUGUSTE NASNEŽILO- FOTENIE PRODUKTOVEJ/REKLAMNEJ FOTOGRAFIE

Keď v auguste nasnežilo, alebo ako som fotil reklamnú fotografiu pre výrobcu detskej obuvi.

 

ÚVOD

Ako to už býva zvykom v reklamnom biznise, reklamy na jar a leto sa realizujú v zimných mesiacoch a naopak. Reklamy na jesenné / zimné produkty alebo služby sa fotia alebo natáčajú v lete. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Od klienta som dostal zadanie nafotiť reklamnú fotografiu na ich nový výrobok. Jednalo sa o nový model detských topánočiek na zimu. Dostal som voľnú ruku, čo viac si môže kreatívny fotograf želať :-). Bola tam však jedná podmienka. Klient chcel aby z danej fotky “padol na zadok” – čo je super, ale pre mňa zároveň aj veľká zodpovednosť aby sa mi to podarilo.

PLÁNOVANIE

Zadanie bolo jasné, už to iba vymyslieť a zrealizovať. Pomocné vodítko bolo aj to, že model topánočiek sa volá MOON. Boli vyhotovené v striebornej farbe a sú určené na zimu. Začal som fotku plánovať a v hlave mi začali preblikávať nápady.
Zima – sneh – mráz – moon/mesiac – vesmír – les – mimozemštania – akty x – noc.
Asi mám napozeraných veľa filmov so sci-fi tématikou :-). Každopádne som sa zastavil na myšlienke, že čo ak tieto topánočky teleportovali na Zem obyvatelia inej planéty preto, aby mali naše detičky nôžky pekne v teple.

REKVIZITY

Keďže v čase keď som fotku robil bolo vonku cca 30 stupňov v tieni, musel som si predstaviť čo všetko budem na zhmotnenie mojej vízie potrebovať. V prvom rade to bol sneh. Po troške guglenia som už mal v nákupnom košíku 2 typy umelého snehu.
Nepracoval som s ním pred tým, preto som sa rozhodol kúpiť variantu v spreji a sypký balený sneh. Neskôr sa to ukázalo ako super nápad mať obe varianty. Dej fotky sa mal odohrávať v lese, takže k tomu som potreboval nejaké prírodné elementy. Vybral som sa na prechádzku do lesa a „nakúpil“ ďalšie rekvizity, ktoré mi mali pomôcť navodiť atmosféru.

Reklamná a produktová fotografia umelý sneh

SVIETENIE

Ako sa hovorí „piece of cake“. Topánky mali byť teleportované na našu planétu. Z toho mi logicky vyšlo, že jedno svetlo musí byť kolmo hore. Na stojan som umiestnil zábleskové svetlo s nasadeným reflektorom, na ktorý som ešte použil voštinovú mriežku /honeycomb grid/. Voština mala za úlohu svetlo jednak zmäkčiť a jednak vytvoriť efekt svetelného lúča  idúceho z hora. Aby som zvýraznil to, že sa jedná o sci-fi myšlienku a zároveň sa celý dej odohráva v zime – použil som na svetlo modrý filter. Ďalšie svetlo som umiestnil za produkt cca 45 stupňov na pravo od fotoaparátu. Tak isto som použil reflektor s voštinou – toto svetlo malo za úlohu topánočky odsadiť od pozadia, dať im tretí rozmer a vytvorilo na nich pekné obrysové odlesky. Posledné tretie svetlo som použil v kombinácii s veľkým softboxom, ktorý mal presvetliť tmavé miesta na topánkach.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Ako som už spomínal v predošlom blogu, väčšina mojich produktových resp. reklamných fotografií vzniká u mňa doma. Na obrázku vyššie môžete vidiet ako sa zmenila obývačka na ateliér :-).

Reklamná a produktová fotografia detské topánky

Na tomto obrázku môžte vidieť ako som nasvecoval topánočky. Úplne v pravo je použité iba svetlo z hora s modrým filtrom a svetlo zo zadu. Na ľavo je to isté čo v pravo doplnené o tretie svetlo so softboxom.
V strede je kombinácia z prava aj z ľava, navyše som použil bielu kapa dosku na odrazenie svetla späť na topánky, aby som trochu presvetlil tiene na suchých zipsoch.

FOTENIE

Pred samotným fotením som si nastajloval scénu. Na stôl som naukladal rekvizity z lesa – kamene a nejaké drevo. Na rad prišiel umelý sneh. Ako som spomínal v časti Rekvizity, kúpiť sneh v spreji a aj sypkú variantu sa ukázalo ako super nápad. Najprv som všetko nastriekal so sprejom – to veľmi realisticky nevyzeralo, ale keď som kamene a vetvičku ešte poprášil sypkým snehom, vtedy sa to na zimnú krajinku začalo podobať. Ako pozadie som použil čiernu kapa dosku.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Ako je u mňa zvykom, radšej si nafotím materiálu viac, aby som mal neskôr väčšiu možnosť výberu.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Okrem produktových fotiek topánok a zimnej krajinky som potreboval ešte aj nejaké špeciálne efekty. Padajúci sneh a dym. Nechcel som použiť fotobanky alebo nejaké štetce, tak som si nafotil vlastne. Snežil som lyžičkou a fotil na čiernom pozadí. Takto nafotené vločky je veľmi jednoduché zbaviť pozadia.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Čo sa týka dymu, tiež to nebola žiadna veda. Ako dosiahnuť aby dym vydržal na scéne dlhšie som odpozoroval z návodov ako sa fotí jedlo.
Typ pre vás: ak fotíte jedlo a chcete dosiahnuť efekt, že je jedlo horúce a stúpa z neho dym. Stačí ak namočíte kúsok vaty do vriacej vody. Vata vodu nasaje a udrží ju dlhšie teplú. Potom stačí položiť vatu za fotený objekt / jedlo a dym je na svete. Tiež je dôležité, aby bolo svetlo umiestnené za foteným dymom, lepšie tak vystúpi jeho štruktúra.

Dusan Holovej - product and advertising photography

POSTPROCES

Všetky elementy mám nafotené, prichádza na rad maskovanie – teda odstránenie pozadia. Topánky prišli na rad ako prvé. Použil som nástroj pero. Takto vymaskované topánočky som umiestnil do nového dokumentu.

Dusan Holovej - product and advertising photography

V ďalšom kroku som potreboval zbaviť pozadia nasnežené kamene. Fotené boli na čiernom pozadí. To že som ich nasnežil a samozrejme aj vďaka svetlu vznikol pekný kontrast medzi kameňmi a pozadím. Ideálny predpoklad na rýchle vymaskovanie. Tu som použil nástroj quick selection tool, ktorý odviedol super prácu. Takto vymaskované kamene som vložil do dokumentu s topánkami.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Na rad prišiel dym. Vymaskovať ho z čierneho pozadia tiež nebol problém. Na túto úlohu som použil maskovanie cez kanály. Vybral som si kanál s najväčším kontrastom pozadia a dymu, zduplikoval ho. Pomocou úprav Levels som kontrast ešte zvýšil a jednoduchým stlačením klávesy ctrl kliknutím na vytvorený a upravený kanál bola selekcia na svete. Vymaskovaný dym som vložil do pracovného dokumentu a navyše som mu zmenil blending mód na screen, čo automaticky odstránilo čiernu farbu, ktorá mohla po vymaskovaní ostať vo vrstve.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Presne ten istý postup som zvolil aj pri padajúcom snehu. Takéto „maskovačky“ mám rád a väčšinou mi zaberú pár sekúnd, maximálne 1 minútu.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Za túto kompozíciu som v ďalšom kroku vložil fotku hviezdnej oblohy /obr. v ľavo/. Pár vrstiev úprav cez krivky, levels a hue and saturation pomohlo oblohe lepšie splynúť s doterajšou scénou /obr. v pravo/. Tak isto som zvýšil celkový kontrast celej montáže.

Dusan Holovej - product and advertising photography

V ďalšom kroku som nakreslil lúč svetla idúci z hora a niekoľko menších lúčov. Malo to zvýrazniť svietenie z hora a teda samotné teleportovanie topánok na Zem.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Z pravej a ľavej strany som pridal studený lensflare, ten sa postaral o zjednotenie celého pozadia.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Teraz sa dostávame k najťažšej časti celej montáže. V podstate to nie je nič náročné, ale musím sa priznať, že v tomto kroku som úplne pohorel. Počas fotenia som všetky časti skladačky fotil na čiernom pozadí. Na rad prišlo nafotenie nasnežených vetvičiek. Tam mi bolo hneď jasné, že pri maskovaní bude čierne pozadie zlá voľba, pretože by bol slabý kontrast vetvičky a pozadia. Namiesto čiernej kapa dosky som použil bielu. Nafotil som vetvičky s dobrým pocitom, že svetlo aj perspektíva mi sedí s ostatnými časťami. Moje zlyhanie som si uvedomil až pri maskovaní konárika. Zabudol som na jednu dôležitú vec – nasvietiť pozadie! Biela kappa doska mi mala zabezpečiť dostatočný kontrast, ale keďže nebola priamo nasvietená. Z bielej sa stala tmavá sivo-modrá doska.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Na vymaskovanie vetvičky som skúšal všetky možné techniky, ktoré poznám, ale keďže chýbal kontrast, nič nefungovalo stopercentne. Ostala mi iba jedna možnosť, ktorú som si nechával na koniec. Maskovať ihličnatú vetvičku s nástrojom pero je fakt dosť sila. Maska je síce stopercentná, ale cítil som sa ako popoluška. Bola to riadna piplačka, nehovoriac o tom koľko času to zabralo.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Predo mnou už ostala len čerešnička na torte. Všetky časti montáže boli tam kde som ich chcel mať. Na záver som ešte pridal do stredu hore jeden lens flare. Spodnú časť fotky som trochu stmavil, aby zbytočne nepútala pozornosť a taktiež som rátal s tým, že klient bude chcieť mať niekde v strede dole svoje logo. Na úplný záver som fotku ešte trochu priostril a vyexportoval náhľad pre klienta.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Hotové dielo som poslal klientovi od ktorého mi prišla táto odpoveď

„Zdravim pan Holovej,
no padame tu na zadok :) Paradna fotka, potom vam mozem poslat uz hotovy katalog.
Tesime, tesime :) Mate pochvalu :) dakujeme velmi pekne.“

Čo viac si môžem želať, win-win situácia.

Na záver by som sa ešte raz chcel touto cestou poďakovať pani Alexandre Račkovej, konateľke spoločnosti RAK, s ktorou som celú dobu komunikoval. Musím povedať, že spolupráca s touto značkou bola jedna z najlepších aké som doteraz zažil, komunikácia bola vždy v priateľskom duchu, plná optimizmu a pozitívnej energie. Ešte raz, ďakujem za príležitosť a teším sa na nejaké ďalšie projekty v budúcnosti.

Ísť späť

© 2020 Všetky práva vyhradené ORGHM s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti ORGHM s.r.o. Viac informácií