BLOG

ZO ZÁKULISIA: PYRO

V tomto príspevku Vás nechám nahliadnuť do procesu tvorby fotomanipulácie. Toto dielko som nazval PYRO - čize bude mať čo do činenia s ohňom. Síce iba virtuálnym, ale predsa. Mal som vyhliadnuté pozadie, ktoré som chcel použiť. Od kamaráta som si požičal zberateľskú figúrku známeho Votrelca. A celé to začalo naberať nejaké kontúry, zatiaľ síce iba v mojej hlave.

Dusan Holovej - product and advertising photography

Začal som s fotením pozadia. Čo som vedel hneď od začiatku bolo, že chcem aby sa daná scéna odohrávala v noci a celá fotka mala mať širokouhlý formát. Počkal som kým sa zotmie a vybral som na miesto vyzbrojený statívom, pevným 50mm objektívom a fotoaparátom. Celé pozadie som nafotil ako panorámu zloženú zo 6 samostatných záberov orientovaných na výšku. S vyvážením bielej farby som si starosti nerobil, kedže som vedel že po nejakom čase hrania sa vo Photoshope to bude celé vyzerať úplne inak ako som to odfotil. Jediné o čo mi v tomto momente išlo, bolo aby jednotlivé fotky boli ostré a dostatočne sa prekrývali, kvôli lepšiemu generovaniu panorámy.

Reklamná a produktová fotografia

Jednotlivé zábery pozadia som si otvoril v Adobe Camera Raw - priostril som ich, odstránil automaticky vady objektívu, trochu upravil histogram aby som nemal žiadne prepaly a tak isto aby aj najtmavšie miesta na fotke obsahovali detaily. Takto vyvolané raw-ka som nechal automaticky zmontovať do jednej panorámy.

Reklamná a produktová fotografia

V ďalšom kroku som panorámu orezal tak aby pomer strán bol 16:9. Pridal som do pozadia dym, aby som vytvoril trochu mysterióznu atmosféru.

Reklamná a produktová fotografia

Celé pozadie som natónoval do studených modrých farieb aby to evokovalo noc.

Reklamná a produktová fotografia

Takto upravené pozadie som obohatil o nejaké "Lens Flare-y" (odkedy pracujem s Photoshopom, zásadne používam anglicku verziu a pre niektoré výrazy nepoznám slovenský ekvivalent). Taktiež som použil techniku zosvetliť a stmaviť, aby som zvýšil plasticitu pozadia, dal mu väčší 3D rozmer a vypichol miesto kde sa bude celý dej odohrávať.

Reklamná a produktová fotografia

S takto upraveným pozadím som mohol pokračovať ďalej a to fotením hlavného hrdinu - Votrelca. Zdroje svetla prostredia boli jasné, a poslúžili mi ako ťahák pri nasvecovaní modelu. Vedel som, že Votrelca umiestnim do veľkej mláky medzi stĺpy, z čoho mi vyplývalo následovné. Objekt by mal byť nasvietený zo zadu a v mláke by sme mali vydieť zrkadlový odraz. Objekt som teda umiestnil na čierne sklo, ktoré dokonale zrkadlilo a osvetľoval som ho zo zadu čelovkou. Ako ateliér som využil stôl doma v kuchyni. Odfoteného votrelca som potom vymaskoval z pozadia a trochu vyretušoval - hlavne som musel odstrániť plastové kĺby typické pre takéto hračky.

Reklamná a produktová fotografia drak

V ďalšom kroku som do pripraveného pozadia vložil objekt. Našiel som mu pekné miesto, aby zodpovedalo metóde zlatého rezu a prisposobil som jeho veľkosť pozadiu. Samozrejme som nezabudol na odraz v mláke.

Reklamná a produktová fotografia drak

Keďže mal náš model horieť, musel som celej kompozícií pridať zltú farbu. Taktiež som využil tzv. "complimentary colors" čiže protiľahle farby vo farebnom spektre. Toto sa vo veľkej miere využíva pri farebnom gradingu filmov. Objekty tak nesplývaju s pozadím, práve naopak a priťahujú pozornosť diváka. Aby som zvýšil "realističnosť" /pri tejto sci-fi fotomontáži pôsobí toto slovo trochu komicky/ pridal som do mláky okolo nôh objektu aj kruhy, ktoré sa zvyknu tvoriť na vode.

Reklamná a produktová fotografia drak

V poslednej fáze som pridal oheň, iskričky a dielko bolo hotové. Stačilo to dať na usb kľúč a odniesť vytlačiť ako fotopanel vo formáte 90x50cm :-)

Reklamná a produktová fotografia drak

Ak vás tento príspevok zaujal a mali by ste k tejto téme nejake otázky, kľudne ma kontaktujte. Rád vam na ne odpoviem.

 

P.S. 1: V sérii blogov “Zo zákulisia” by som chcel pokračovať aj v budúcnosti. Ukážem vám ďalšie postupy pri retušovaní a tvorbe kompozitov.

P.S. 2: Pri tvorbe tejto fotomanipulácie som využil aj vedomosti, ktoré som získal z vyukových DVD “Profesionálni postprodukce v3” od Light Garden Academy. Káždému kto sa venuje tejto problematike ich vrelo odporúčam. Viac informácií o vyukových DVD, ale aj o organizovaných kurzoch v oblasti fotografie a post-procesingu nájdete na stránkach www.lightgarden.cz

 

Ísť späť

© 2020 Všetky práva vyhradené ORGHM s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti ORGHM s.r.o. Viac informácií